Jak się uspokoić? 

21 sierpnia 2022


Wstęp

Stres stał się w dzisiejszych czasach naszym stałym towarzyszem. Szybkie tempo życia, wysokie wymagania w pracy i w domu, a także niejasna sytuacja polityczno-gospodarcza zdecydowanie nie pomagają w zachowaniu spokoju umysłu. Zapewne wiesz już, że stres też jest Ci w życiu potrzebny. Mobilizuje do działania, kiedy trzeba i pozwala uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.
Jak sobie pomóc, gdy wszystko wokół zdaje się nas przytłaczać?
Ten artykuł powinien Ci pomóc znaleźć skuteczne i nieinwazyjne sposoby na uspokojenie się.

 

1. Zacznij od oddechu

Oddech to coś, co jest z Tobą od samego początku i zostanie z Tobą również do końca. Zauważ, jak zmienia się Twoje oddychanie w zależności od samopoczucia. W trakcie nerwowych sytuacji, Twój oddech jest krótki i bardzo płytki. W przypadku pełnego relaksu, Twój oddech jest spokojny i głęboki. Co ciekawe, Twoje emocje mogą zmienić Twój oddech. Czy jednak wiesz, że to działa także i na odwrót? Twój oddech może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie. Sprawdź to!

Zacznij od prostego ćwiczenia oddechowego:

 • Licz w głowie do 4 biorąc oddech. Wydychając, licz w głowie do 6. Następnie znowu weź wdech, licząc do czterech. Po kilku takich próbach, spróbuj przedłużyć fazę wydechu do 8. Szybko zauważysz, że zaczynasz się uspokajać.

 

2. Pranayama czyli pogłębiona praca z oddechem

Po wykonaniu ćwiczenia pierwszego, spróbuj wykonać nadi śodhana pranayama. Jest to technika oddechowa obecna w praktyce jogi, która pomaga uspokoić myśli i wyciszyć nerwy. Alternatywna nazwa tej techniki to oddech naprzemienny. Uważa się także, że to ćwiczenie równoważy przepływ między prawą a lewą stroną ciała, poprzez oczyszczanie kanałów energetycznych, tzw. nadi.

 • Usiądź wygodnie, ale staraj się trzymać plecy prosto. Przysuń koniec kciuka ręki prawej tuż nad prawym nozdrzem. Palce wskazujący i środkowy oprzyj o nasadę kciuka. Palec serdeczny i mały skieruj w stronę lewej dziurki nosa.- Ściśnij lekko lewe nozdrze palcami serdecznym i małym, następnie weź wdech prawym nozdrzem. Po wdechu, zamknij prawe nozdrze kciukiem, i zwolnij dwa palce, wydychając lewą dziurką nosa.
 • Następnie ściśnij palcami lewe nozdrze i wypuść powietrze nozdrzem prawym.- Teraz następuje zamiana. Weź wdech nozdrzem lewym, a wydech zrób już prawą dziurką nosa. Tak wygląda pierwsza runda ćwiczenia. Staraj się oddychać spokojnie i miarowo, nie wymuszaj niczego.
 • Spróbuj wykonać kilka lub nawet kilkanaście powtórzeń, kończąc każdą rundę głębokim wydechem z prawego nozdrza. Ten typ oddechu nie zajmie Ci dużo czasu, za to przyniesie relaks i spokój.
   

3. Wsparcie duchowe - terapia Reiki

Reiki to łagodna i bezinwazyjna metoda relaksowania i oczyszczania ciała oraz przywracania organizmu do stanu jego pierwotnej harmonii. Do zabiegu Reiki nie ma żadnych przeciwwskazań. Stres, nerwica, depresja, problemy z zasypianiem, zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe to tematy, nad którymi można całkiem skutecznie pochylić się w trakcie takiego zabiegu. Ta piękna forma przekazu energii pomaga uwolnić nagromadzone napięcia i negatywne emocje, relaksuje układ nerwowy i pomaga przywrócić motywację i chęć do działania. Pomaga także w przypadku przewlekłego zmęczenia. Z Twojej strony potrzebna jest otwartość i zaufanie na tę technikę. Zabieg Reiki ma formę zdalną, więc możesz odbyć go wygodnie w swoim domu.
ZAPISZ SIĘ NA REIKI KLIKAJĄC TUTAJ

Uzdrawianie, relaks i uspokojenie dzięki Reiki
 

 

4. Uwolnij głos - mantra, śpiew, śmiech

Praca z głosem to ważny element sygnalizowania swoich emocji. Jeśli nie możesz czegoś uzewnętrznić, ta emocja często zostaje w Tobie na dłużej niż Ci się wydaje. Jeśli w danym momencie życiowym nie możesz komuś powiedzieć czegoś w twarz, spróbuj przynajmniej potem, stopniowo, dźwięk za dźwiękiem - uwalniać nagromadzone emocje. Zacznij od mówienia na głos (np. Twój ulubiony wiersz, albo spróbuj zarapować jakąś piosenkę), a potem przejdź do śpiewu, nawet jeśli wyjdzie z tego fałsz. Śpiew obniża ciśnienie krwi i łagodzi stany napięcia nerwowego. Dobrą opcją może być karaoke.

Śmiech także łagodzi napięcie, dotlenia organizm i obniża ciśnienie. Udowodniono, że już sama próba przyjęcia na twarzy uśmiechu, wysyła do mózgu sygnały o rozluźnieniu. Rozważ więc maraton komediowy albo zajęcia z jogi śmiechu.

Jeśli wolisz zanurzyć się w coś bardziej mistycznego, być może mantra jest tym, czego szukasz. Mantra to nic innego jak wibracja dźwięku, mająca wprowadzić Cię w stan wyciszenia i medytacji oraz zająć rozbiegane myśli. Wystarczy powtarzać mantrę w skupieniu i zauważyć jak wibruje w naszym ciele. Poniżej zostawiam kilka swoich ulubionych, w tym słowiańskie agmy, czyli również mantry, ale bardziej w rodzimych klimatach.

 

Om Mani Padme Hum - mantra współczucia

 

Teyata - łagodzi i uspokaja

 

Radoro Daro Slawo - przemiana rzeczywistości

 

 

5. Medytacja

Każdą pracę duchową warto zacząć od wyciszenia umysłu. Jeśli odczuwasz niepokój i stres, trudno Ci będzie skupić się na czymś innym, niż Twoje złe samopoczucie.

Wypróbuj więc krótką medytację prowadzoną, która być może pozwoli Ci się wyciszyć i otworzyć na wewnętrzny spokój: 

 

6. Muzyka relaksacyjna

Słuchanie muzyki relaksacyjnej, dodatkowo w wygodnej pozycji, pomaga łatwo się uspokoić. Jest to element muzykoterapii, stosowany w terapii osób, między innymi, z zaburzeniami lękowymi. Spokojne łagodzące dźwięki pozwalają się wyciszyć i lepiej skoncentrować. Oczywiście, od Ciebie zależy dobór takiej muzyki, która Ci się spodoba. Zostawię tutaj kilka utworów relaksacyjnych, jakie nagrałam kiedyś z intencją przynoszenia uspokojenia. Być może i Tobie przypadną do gustu.

 

Cztery Żywioły

 

Uzdrowienie Siedmiu Czakr

Skoro o muzyce już mowa, warto też rozważyć wybranie się na koncert relaksacyjny, tzw. koncert dźwiękoterapeutyczny. Jest to specjalne spotkanie,
na którym masz okazję ułożyć się wygodnie i w spokoju posłuchać kojących dźwięków, np. mis kryształowych lub dzwoneczków. Wrażenia po takich koncercie są nie do opisania, a relaks jest tutaj gwarantowany. Jeśli ciekawi Cię temat koncertów, możesz zajrzeć jeszcze tutaj:
O Śpiewających Misach Słów Kilka

a także tutaj: Lista Wydarzeń.

 

7. Joga, taniec, ruch

Terapeutyczna rola tańca i ruchu od dawna stanowi dyskurs w środowiskach naukowych. Jako instruktor jogi i tańca z wieloletnim stażem, mogę Cię zapewnić, że ruch to jedna z najszlachetniejszych form pracy z ciałem, ale też i z psychiką.
W trakcie sportu, ciało wydziela endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, gdyż działają relaksująco, antystresowo, a także przeciwbólowo. Mówiąc krótko - ruch uszczęśliwia! Obecnie na rynku jest wiele rodzajów zajęć. Ze swojej strony, gorąco polecam jogę, która w samej swej naturze jest po prostu relaksująca i stara się przenieść Twoją uwagę do wewnątrz. Na jodze nie porównujesz się z nikim, tylko słuchasz swojego ciała i oddechu. Również taniec to dziedzina, która pozwala nawiązać głęboką relację z ciałem. Nauka kroków, konieczność osłuchania się z muzyką, próba zapamiętania choreografii. Być może na początku nie jest to takie łatwe, ale nic tak nie poprawia nastroju, gdy w końcu zacznie Ci coś wychodzić!
Nie poddawaj się, jeśli okaże się, że jakaś forma ruchu Ci nie leży. Szukaj dalej.

8. Zioła o uspokajającym działaniu

Możesz pomóc sobie w sposób naturalny także za pomocą ziół. Gdy czujesz niepokój, uspokajająca ziołowa herbata wydaje się być dobrym pomysłem. Pamiętaj proszę, żeby zawsze sprawdzić przeciwwskazania związane ze stosowaniem konkretnych ziół. Szczególnie jeśli zażywasz leki, masz alergię lub zaburzenia czynności wątroby albo nerek. Co zatem możesz pić na uspokojenie?

 • Melisa lekarska, bogata w olejki eteryczne i flawonoidy. Napar z melisy pomaga zwalczyć problemy ze snem, wycisza, osłabia napięcie psychiczne, redukuje lęki. Działa rozkurczowo, więc może być stosowana także przy delikatnych problemach żołądkowych, jak również w sytuacjach, gdy czujesz tzw. “ścisk w żołądku” z powodu stresu.
 • Lawenda lekarska to jedno z najbardziej popularnych wyciszających i uspokajających ziół. W przypadku lawendy, warto wziąć sobie przed snem relaksującą kąpiel i dodać do niej kilka olejków lawendy, albo skropić takim olejkiem eterycznym swoją poduszkę czy pościel. Zawarty w lawendzie linalol i octan linalolu działają przeciwbólowo, przeciwskurczowo i ułatwiają zasypianie. Napar z lawendy lub olejek eteryczny z tego zioła działa także przeciwlękowo.
 • Rumianek to łagodnie działająca roślina o zastosowaniu uspokajającym i łagodzącym. Herbata z rumianku wspomaga zasypianie i pomaga przy łagodnych stanach napięcia psychicznego.
 • Dziurawiec zwyczajny to roślina stosowana przede wszystkim jako środek przeciwbólowy na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wspomaga także proces oczyszczania organizmu. Działa uspokajająco i wyciszająco na lęki oraz zaburzenia nastroju.
 • Chmiel zwyczajny, wykazujący właściwości moczopędne, wspomaga pracę nerek. Jest pomocny przy oczyszczaniu organizmu z toksyn. Działa uspokajająco i wyciszająco, pod warunkiem, że nie jest dostarczany w formie alkoholu.
 • Lipa to zioło wykazujące działanie napotne i przeciwgorączkowe. Napar z kwiatów lipy wspomaga leczenie przeziębienia, ale także pomaga wyciszyć się przed snem i złagodzić napięcie nerwowe.
 • Waleriana, albo inaczej - kozłek lekarski, dostępna jest zazwyczaj w formie kropel, które można dodać do swojego napoju. Wykazuje działanie rozkurczowe, działa uspokajająco i lekko nasennie. Pomaga przespać całą noc. Waleriana pomocna jest także w stanach napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz przy menopauzie. Nie uzależnia. 
 • Ashwagandha pozytywnie wpływa na procesy zapamiętywania i uczenia się, jak również na pozytywne radzenie sobie ze stresem. Jest idealna
  w momentach, gdy masz dużo na głowie, a od Twoich decyzji będzie zależeć wiele. Zazwyczaj dostępna jest w wygodnych do zażycia kapsułkach, jak również w formie starego korzenia.

   

9. Praca z kolorem

Chromoterapia, nazywana także koloroterapią to wiedza zakrawająca o czasy starożytne i koncentrująca się na wpływie barw na nasze samopoczucie. Wiedzę o kolorach wykorzystuje się przede wszystkim przy dekoracji wnętrz, ale także w sanatoriach i gabinetach fizjoterapeutycznych, stosując naświetlania z wykorzystaniem kolorowych lamp Sollux. Jeśli potrzebujemy uspokojenia, warto wdrożyć do swojego otoczenia nieco więcej kolorów o działaniu uspokajającym. Może to być kolor ścian, mebli lub nasze ubranie, a także codzienne drobne wybory, gdy możemy dobrać kolor. Najlepsze uspokajające kolory to:

 • Niebieski - to kolor wyciszający i chłodzący. Uspokaja rozbiegane myśli, działo lekko nasennie, łagodzi zaburzenia nastroju. Stosowany przeciwbólowo.
 • Żółty - to kolor optymizmu. Pomocny przy depresyjnych myślach, pomaga wnieść do życia radość. Korzystnie wpływa na przemianę materii, dodaje energii i sprzyja walce ze stresem, wspomagając sprawność umysłu.
 • Zielony - to kolor uzdrowienia. Uspokaja serce, relaksuje, harmonizuje ciało i wycisza.
 • Fioletowy - to kolor wspomagający medytację i naturalnie wyciszający. Działa wspomagająco w walce z bezsennością oraz z bólami głowy.
 • Biały - ciepły odcień tego koloru działa antydepresyjnie i zwiększa chęć do życia. Biały zawiera w sobie wszystkie inne barwy. Barwa ta poprawia nastrój. Chociażby dlatego, wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca czujemy przypływ radości i optymizmu.
   

10. Praca z kryształami

Kryształy, podobnie jak i kolory, posiadają różnego rodzaju wibracje.
Praca z kryształami dotyczy noszenia ich przy sobie, medytowania z nimi (np. poprzez wpatrywanie się w nie) lub trzymania ich blisko siebie i regularny kontakt z nimi np. poprzez dotyk.

 • Kryształ Górski to najbardziej uniwersalny i najpopularniejszy kryształ. Oczyszcza aurę, wzmaga moc innych kamieni. Ułatwia zasypianie, wspomaga rozwój osobisty i duchowy. Likwiduje napięcia nerwowe i głęboko uspokaja. To najsilniejszy kamień oczyszczający. Stosowany także jako odpromiennik, wchłaniając zakłócenia energetyczne.
 • Zielony Fluoryt uspokaja, rozluźnia mięśnie, oczyszcza kanały energetyczne, a także otwiera na podszepty intuicji. Pomocny jest także przy bólach głowy.
 • Ametyst to kamień mądrości. Wycisza, uspokaja, chroni przed atakami psychicznymi i niskimi energiami. Pomaga, gdy usiłujemy zachować stabilność emocjonalną i wewnętrzną siłę. Pomaga zwalczyć koszmary i lęki nocne, ułatwia zasypianie. Mówiło się kiedyś, że “ametyst wygania z sypialni kochanków”, ponieważ może ostudzać zapał seksualny. Najlepiej nie zostawiać go przy łóżku na zbyt długo.
 • Amazonit to uniwersalny kamień pomocny przy radzeniu sobie z napadami niepokoju i zwątpieniem. Harmonizuje zmienne nastroje, przywraca optymizm i nadzieję. Polecany szczególnie kobietom.
 • Lazuryt (lapis lazuli) to kamień o wysokim potencjale w rozwoju duchowym. Uspokaja, wnosi światło do myśli, otwiera na wyższe wibracje. Pomaga przy depresji i zaburzeniach nastroju.
 • Sodalit uspokaja i pomaga zebrać myśli. To kamień idealny do medytacji, gdyż pomaga okiełznać lęki i wnieść spokój do umysłu.
 • Jaspis Leopardzi (Jaspis Leopard Skin) to ciekawie ubarwiony kamień, który pomaga się uziemić i zakotwiczyć w codzienności. Działa kojąco na układ nerwowy i przywraca poczucie stabilności.
 • Unakit to kamień przywracający równowagę ciała i ducha. Uspokaja, nastraja optymistycznie i tak jak kryształ górski - również działo jako odpromiennik.
 • Cytryn to kamień optymizmu i pozytywnego myślenia. Otwiera na sukces, obfitość i pomaga z radością spojrzeć w przyszłość.
 • Obsydian Śnieżny (agat islandzki) działa szczególnie skutecznie w połączeniu z kryształem górskim. Wtedy oba te kamienie pomagają w wykryciu lęków i chronią przed napadami niepokoju. Obsydian wskazany jest przy wsparciu w zaburzeniach nastroju, depresji. Wzmacnia ciało i uziemia.
   

Jeśli poszukujesz kryształów i kamieni w różnej formie, zapraszam TUTAJ.

 

Mam nadzieję, że artykuł ten okaże się dla Ciebie pomocny. Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie bój się skorzystać z porady specjalisty - psychologa lub psychiatry. Twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne i jest to coś, o co warto walczyć zawsze. Ze swojej strony zapraszam Cię na Reiki i trzymam kciuki za Twój dobrostan.

 

Marta "Nakaya" Kotynia

Znajdziesz mnie na:

Zapisz się do newslettera!

Zgadzam się

WYŚLIJ
WYŚLIJ
Sprawdź swoją pocztę :)
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Informacje: