Stres stał się w dzisiejszych czasach naszym stałym towarzyszem. Szybkie tempo życia, wysokie wymagania w pracy i w domu, a także niejasna sytuacja polityczno-gospodarcza zdecydowanie nie pomagają w zachowaniu spokoju umysłu. Zapewne wiesz już, że stres też jest Ci w życiu potrzebny. Mobilizuje do działania, kiedy trzeba i pozwala uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych.
Jak sobie pomóc, gdy wszystko wokół zdaje się nas przytłaczać?
Ten artykuł powinien Ci pomóc znaleźć skuteczne i nieinwazyjne sposoby na uspokojenie się.
Oddech to coś, co jest z Tobą od samego początku i zostanie z Tobą również do końca. Zauważ, jak zmienia się Twoje oddychanie w zależności od samopoczucia. W trakcie nerwowych sytuacji, Twój oddech jest krótki i bardzo płytki. W przypadku pełnego relaksu, Twój oddech jest spokojny i głęboki. Co ciekawe, Twoje emocje mogą zmienić Twój oddech. Czy jednak wiesz, że to działa także i na odwrót? Twój oddech może znacząco wpłynąć na Twoje samopoczucie. Sprawdź to!
Zacznij od prostego ćwiczenia oddechowego:
Po wykonaniu ćwiczenia pierwszego, spróbuj wykonać nadi śodhana pranayama. Jest to technika oddechowa obecna w praktyce jogi, która pomaga uspokoić myśli i wyciszyć nerwy. Alternatywna nazwa tej techniki to oddech naprzemienny. Uważa się także, że to ćwiczenie równoważy przepływ między prawą a lewą stroną ciała, poprzez oczyszczanie kanałów energetycznych, tzw. nadi.
Reiki to łagodna i bezinwazyjna metoda relaksowania i oczyszczania ciała oraz przywracania organizmu do stanu jego pierwotnej harmonii. Do zabiegu Reiki nie ma żadnych przeciwwskazań. Stres, nerwica, depresja, problemy z zasypianiem, zaburzenia nastroju i zaburzenia lękowe to tematy, nad którymi można całkiem skutecznie pochylić się w trakcie takiego zabiegu. Ta piękna forma przekazu energii pomaga uwolnić nagromadzone napięcia i negatywne emocje, relaksuje układ nerwowy i pomaga przywrócić motywację i chęć do działania. Pomaga także w przypadku przewlekłego zmęczenia. Z Twojej strony potrzebna jest otwartość i zaufanie na tę technikę. Zabieg Reiki ma formę zdalną, więc możesz odbyć go wygodnie w swoim domu.
ZAPISZ SIĘ NA REIKI KLIKAJĄC TUTAJ
Praca z głosem to ważny element sygnalizowania swoich emocji. Jeśli nie możesz czegoś uzewnętrznić, ta emocja często zostaje w Tobie na dłużej niż Ci się wydaje. Jeśli w danym momencie życiowym nie możesz komuś powiedzieć czegoś w twarz, spróbuj przynajmniej potem, stopniowo, dźwięk za dźwiękiem - uwalniać nagromadzone emocje. Zacznij od mówienia na głos (np. Twój ulubiony wiersz, albo spróbuj zarapować jakąś piosenkę), a potem przejdź do śpiewu, nawet jeśli wyjdzie z tego fałsz. Śpiew obniża ciśnienie krwi i łagodzi stany napięcia nerwowego. Dobrą opcją może być karaoke.
Śmiech także łagodzi napięcie, dotlenia organizm i obniża ciśnienie. Udowodniono, że już sama próba przyjęcia na twarzy uśmiechu, wysyła do mózgu sygnały o rozluźnieniu. Rozważ więc maraton komediowy albo zajęcia z jogi śmiechu.
Jeśli wolisz zanurzyć się w coś bardziej mistycznego, być może mantra jest tym, czego szukasz. Mantra to nic innego jak wibracja dźwięku, mająca wprowadzić Cię w stan wyciszenia i medytacji oraz zająć rozbiegane myśli. Wystarczy powtarzać mantrę w skupieniu i zauważyć jak wibruje w naszym ciele. Poniżej zostawiam kilka swoich ulubionych, w tym słowiańskie agmy, czyli również mantry, ale bardziej w rodzimych klimatach.
Om Mani Padme Hum - mantra współczucia
Teyata - łagodzi i uspokaja
Radoro Daro Slawo - przemiana rzeczywistości
Każdą pracę duchową warto zacząć od wyciszenia umysłu. Jeśli odczuwasz niepokój i stres, trudno Ci będzie skupić się na czymś innym, niż Twoje złe samopoczucie.
Wypróbuj więc krótką medytację prowadzoną, która być może pozwoli Ci się wyciszyć i otworzyć na wewnętrzny spokój:
Słuchanie muzyki relaksacyjnej, dodatkowo w wygodnej pozycji, pomaga łatwo się uspokoić. Jest to element muzykoterapii, stosowany w terapii osób, między innymi, z zaburzeniami lękowymi. Spokojne łagodzące dźwięki pozwalają się wyciszyć i lepiej skoncentrować. Oczywiście, od Ciebie zależy dobór takiej muzyki, która Ci się spodoba. Zostawię tutaj kilka utworów relaksacyjnych, jakie nagrałam kiedyś z intencją przynoszenia uspokojenia. Być może i Tobie przypadną do gustu.
Cztery Żywioły
Uzdrowienie Siedmiu Czakr
Skoro o muzyce już mowa, warto też rozważyć wybranie się na koncert relaksacyjny, tzw. koncert dźwiękoterapeutyczny. Jest to specjalne spotkanie,
na którym masz okazję ułożyć się wygodnie i w spokoju posłuchać kojących dźwięków, np. mis kryształowych lub dzwoneczków. Wrażenia po takich koncercie są nie do opisania, a relaks jest tutaj gwarantowany. Jeśli ciekawi Cię temat koncertów, możesz zajrzeć jeszcze tutaj: O Śpiewających Misach Słów Kilka
a także tutaj: Lista Wydarzeń.
Terapeutyczna rola tańca i ruchu od dawna stanowi dyskurs w środowiskach naukowych. Jako instruktor jogi i tańca z wieloletnim stażem, mogę Cię zapewnić, że ruch to jedna z najszlachetniejszych form pracy z ciałem, ale też i z psychiką.
W trakcie sportu, ciało wydziela endorfiny, nazywane hormonami szczęścia, gdyż działają relaksująco, antystresowo, a także przeciwbólowo. Mówiąc krótko - ruch uszczęśliwia! Obecnie na rynku jest wiele rodzajów zajęć. Ze swojej strony, gorąco polecam jogę, która w samej swej naturze jest po prostu relaksująca i stara się przenieść Twoją uwagę do wewnątrz. Na jodze nie porównujesz się z nikim, tylko słuchasz swojego ciała i oddechu. Również taniec to dziedzina, która pozwala nawiązać głęboką relację z ciałem. Nauka kroków, konieczność osłuchania się z muzyką, próba zapamiętania choreografii. Być może na początku nie jest to takie łatwe, ale nic tak nie poprawia nastroju, gdy w końcu zacznie Ci coś wychodzić!
Nie poddawaj się, jeśli okaże się, że jakaś forma ruchu Ci nie leży. Szukaj dalej.
Możesz pomóc sobie w sposób naturalny także za pomocą ziół. Gdy czujesz niepokój, uspokajająca ziołowa herbata wydaje się być dobrym pomysłem. Pamiętaj proszę, żeby zawsze sprawdzić przeciwwskazania związane ze stosowaniem konkretnych ziół. Szczególnie jeśli zażywasz leki, masz alergię lub zaburzenia czynności wątroby albo nerek. Co zatem możesz pić na uspokojenie?
Chromoterapia, nazywana także koloroterapią to wiedza zakrawająca o czasy starożytne i koncentrująca się na wpływie barw na nasze samopoczucie. Wiedzę o kolorach wykorzystuje się przede wszystkim przy dekoracji wnętrz, ale także w sanatoriach i gabinetach fizjoterapeutycznych, stosując naświetlania z wykorzystaniem kolorowych lamp Sollux. Jeśli potrzebujemy uspokojenia, warto wdrożyć do swojego otoczenia nieco więcej kolorów o działaniu uspokajającym. Może to być kolor ścian, mebli lub nasze ubranie, a także codzienne drobne wybory, gdy możemy dobrać kolor. Najlepsze uspokajające kolory to:
Kryształy, podobnie jak i kolory, posiadają różnego rodzaju wibracje.
Praca z kryształami dotyczy noszenia ich przy sobie, medytowania z nimi (np. poprzez wpatrywanie się w nie) lub trzymania ich blisko siebie i regularny kontakt z nimi np. poprzez dotyk.
Jeśli poszukujesz kryształów i kamieni w różnej formie, zapraszam TUTAJ.
Mam nadzieję, że artykuł ten okaże się dla Ciebie pomocny. Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie bój się skorzystać z porady specjalisty - psychologa lub psychiatry. Twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak fizyczne i jest to coś, o co warto walczyć zawsze. Ze swojej strony zapraszam Cię na Reiki i trzymam kciuki za Twój dobrostan.
Marta "Nakaya" Kotynia