Jak świętować Równonoc Jesienną - Sabat Mabon 

17 września 2022

Lato się skończyło. Czuć to już w powietrzu, w tym chłodniejszym powiewie wiatru i w liściach, które nagle stają się jakby mniej zielone, a bardziej rdzawe. Słońce nie trzyma już swoich dłoni na naszym karku tak nachalnie jak przedtem. Wszystkie zatem znaki na niebie i ziemi wskazują, że zbliża się Jesień. Przed nami jedno z moich najulubieńszych świąt, czyli Mabon - Równonoc Jesienna. W poprzednim artykule tłumaczyłam trochę o tym święcie - warto zerknąć dla przypomnienia :)

Czym jest Mabon czyli Równonoc Jesienna

 

Jak magicznie powitać jesień w swoim domu? Co robić w czasie Równonocy Jesiennej - Mabon?

O sposobach celebracji Mabon nagrałam też krótkie video, więc zapraszam Cię serdecznie, by zanurzyć się ze mną w tej krótkiej opowieści o tym święcie. Znajdziecie tam krótki rys historyczny, magiczne przyporządkowania, propozycje świętowania, a także wiedźmowe rękodzieło:

 

1. Zacznij od jesiennych porządków

Najłatwiej jest rozpocząć swoją celebrację Mabon od najprostszych czynności. Mam na myśli zrobienie porządków i to takich dosłownych - w swojej przestrzeni. Wysprzątaj zalegające dekoracje z letnich sabatów i zrób miejsce w swoim domu na nowe energie. Przearanżuj swój ołtarz, dodaj do niego znamiona jesieni i symbole sabatu. Po wszystkim warto okadzić pomieszczenie oczyszczającymi ziołami, jak cedr, dziurawiec, bylica (różne rodzaje), lawenda, mięta, szałwia i inne, by pozwolić starym energiom odejść i zrobić miejsce na nowe.

 

2. Duchowe oczyszczanie siebie

Po oczyszczeniu swojej przestrzeni, dużo łatwiej zabrać się za ten drugi rodzaj oczyszczenia, czyli porządki w sobie. To jest długi temat i wcale nie taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Prawdopodobnie najłatwiej będzie Ci wziąć rytualną kąpiel, np. w towarzystwie uwalniających ziół i zapachów. Polecam sosnę, szałwię i różę. Po wszystkim warto pomedytować i wizualizować jaśniejące światło i czystość własnego ciała eterycznego. Jeśli szukasz bardziej intensywnego oczyszczenia energetycznego wraz z energetyzacją czakr, zapraszam na Reiki.

 

3. Mabon - piękno Jesieni

Druga połowa września, to zazwyczaj czas, gdy jesień na dobre zadomowiła się na dworze. By poczuć energię tego sabatu, serdecznie polecam, by wybrać się na spacer do lasu lub parku. Obejrzyj zmieniające barwę liście i przynieś ich kilka do domu, by przyozdobić nimi swoją świętą przestrzeń. Odnajdź żołędzie, kasztany, sosnowe szyszki i jarzębinę. Wszystko, co kojarzy się z jesienią będzie wspaniale pasować do tego czasu. Symbolem sabatu Mabon są także czerwone jabłka. Warto, by znalazły się też u Ciebie i swoim czerwonym kolorem przypominały o miłości i obfitości, których są symbolem. Jeśli masz czas i chęci, możesz także stworzyć jesienny wieniec z Darów Natury: zbóż, owoców, liści i jesiennego kwiecia. Tradycyjnie zbierano także w tym czasie gałązki wierzby, aby potem stworzyć z nich różdżki. To również idealny moment, by pozbierać różne inne suche gałązki i zrobić z nich swoją własną miotełkę rytualną.

 

4. Stwórz jesienny ołtarz Mabon - ołtarz obfitości

Jesienne sabaty koncentrują się na zbiorach i celebrowaniu bogactw wokół nas. Tradycyjnie ozdabiamy swoją przestrzeń jesiennymi liśćmi, zbożami i wszystkim, co podaruje nam przyroda. Możesz jednak pójść o krok dalej i stworzyć róg obfitości (tzw. kornukopia) lub kosz obfitości, jako celebrację wszystkiego, czym obdarzyła Cię pora zbiorów. W takim koszu powinny znaleźć się owoce i warzywa symbolizujące obfitość jedzenia, a także kasztany, żołędzie i być może nawet pieniądze - wszystko to, co Twoim zdaniem kojarzy się z dostatkiem i…przyciągnie go więcej. Warto w tym czasie poznać się z symbolem runy Fehu oraz Jera symbolizującymi obfitość materialną i pomyślne zbiory. Być może warto włączyć energię tych znaków w swoje działania magiczne, lub przynajmniej przyozdobić nimi ołtarz. Możesz także wykorzystać specjalną intencyjną świecę sabatową Mabon, której starannie dobrane składniki pomogą Ci poczuć to piękne święto w pełni.

 Sposoby celebracji sabatu Mabon obejmują także tworzenie koszy lub ołtarzy obfitości i bogactwa
 

5. Rytuały magiczne na czas Mabon

Czas każdego sabatu, to czas praktykowania magii. Jesienna aura sprzyja rytuałom związanym z magią obfitości i wdzięczności, a także ochronie domu i stanu posiadania. Równonoc jesienna to także moment pożegnania słońca i zanurzenia się w pracy z cieniem. Najważniejsze jednak w tym czasie, to by nie popłynąć za Cieniem za bardzo i nie dać pochłonąć się ponurym myślom i przekonaniom, które z chęcią przyjdą do nas wraz z pierwszymi deszczowymi dniami. Być może przydatne okażą się więc także wszystkie działania magiczne mające na celu poprawienie Ci humoru. Zawsze pamiętaj o uzdrawiającej roli tańca, śpiewu i śmiechu. To również czas oczyszczenia wewnętrznego i poszukiwania równowagi w sobie. Tak jak Równonoc mówi o zrównaniu się Światła i Cienia, tak Ty poszukaj takiej harmonii w sobie. By uczcić ten piękny moment, możesz na swoim ołtarzu zapalić jedną świecę czarną i jedną białą, symbolizujące równowagę w tańcu Światła i Cienia.

Sabat Mabon mówi również o roli poświęcenia i pomaganiu innym. Być może warto w tym czasie zrobić coś dla drugiego człowieka lub zwierzęcia? Możesz przejść się po parku i zabrać z trawnika kilka śmieci lub spowodować, że czyjś dzień stanie się piękniejszy. Pomaganie sprawia, że świat od razu wydaje się lepszy i nawet najczarniejsze dni zdają się jaśnieć. Warto o tym pamiętać, jeśli zaczniemy czuć na ramieniu oddech jesiennej chandry.

 

6. Magia czerwonych Jabłek

Jabłka w kolorze żywej czerwieni to jeden z tradycyjnych symboli sabatu Mabon. Same jabłka kojarzone są w magii z obfitością, pomyślnością i spełnianiem marzeń oraz z wróżbiarstwem. Możesz wydrążyć w jabłku miejsce na świeczkę lub tealight, włożyć pod nią karteczkę ze swoim życzeniem, a gdy świeca się dopali - zjeść jabłko jako symbol przyjęcia życzenia do swojego życia. Uważaj, by nie zjeść przy okazji karteczki i wosku ze świecy. Karteczkę ze swoim pragnieniem możesz zachować i sprawdzić, czy życzenie się spełniło rozwijając karteczkę i spalając ją w trakcie następnego sabatu.

 

A poniżej zostawiam jeszcze małą ściągę, którą dla Was narysowałam, gdybyście szukali czegoś na szybko zadając sobie pytanie:

Co robić w Mabon? Czyli Równonoc Jesienna i szybkie pomysły na celebrację w pigułce.

7. Jesienny Rytuał w grupie

Żaden sabat nie smakuje tak dobrze, jak ten spędzony w gronie ludzi, którzy czują ten czas tak samo jak Ty. Sabat Mabon ogólnie porusza temat społeczności, wspólnoty i naszego miejsca w grupie. Co dajesz innym, a co samemu dostajesz? Co możesz jeszcze zrobić, by wszystkim wokół żyło się lepiej? Co możesz jeszcze dobrego wyciągnąć z okolicy, w której się obracasz? To będą dobre pytania, by zadać je sobie w tym czasie i poszukać odpowiedzi poprzez czyny.

Jeśli szukasz wspaniałej energii grupowego działania w magii, nauki magii ochronnej i tej związanej z bogactwem, zapraszamy na nasz Rytuał z okazji Sabatu Mabon. Będzie przytulnie, twórczo i jesiennie.

 

Życzę Wam cudownego czasu Równonocy Jesiennej. Chwili odpoczynku, refleksji nad swoimi dokonaniami i oczywiście wielu pięknych chwil.

 

Znajdziesz mnie na:

Zapisz się do newslettera!

Zgadzam się

WYŚLIJ
WYŚLIJ
Sprawdź swoją pocztę :)
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Informacje: